Czy wiesz, że zużyte opakowania stanowią ponad 30 procent odpadów na składowiskach? Z tego prawie dwie trzecie - to opakowania po żywności. Na całym świecie dobra konsumpcyjne generują około 207 milionów ton odpadów opakowaniowych rocznie. To niepotrzebne i szkodliwe obciążenie dla natury!
Nawet kiedy chcesz kupić prostą, małą rzecz producent wciska ci przy okazji mnóstwo plastiku, w który opakowany jest kupowany przedmiot. Tradycyjnie jest tak z elektroniką – myszka komputerowa zamknięta jest w sprasowanym próżniowo plastykowym zestawie i podświadomie jakoś się z tym godzimy, choć nie powinniśmy. A ileż to razy zdarza się, ze kiedy do domu kurier przynosi przesyłkę z kartonu wyjmujemy ogromną ilość plastikowej folii bąbelkowej tylko po to, aby na samym końcu procesu dokopać się do niewielkich rozmiarów przedmiotu, który kupiliśmy… Na pewno podobne zwyczaje sprzedawców wzbudzają nasze zdziwienie, jeśli opanowują sklepy spożywcze – niektóre sieci potrafią opakowywać wszystko, co się da w folię, a przynajmniej wszędzie wykładają jednorazowe woreczki foliowe. Jeśli nie chcemy ulegać odruchom i powiększać gigantycznej już dziś ilości plastikowych odpadów zalegającej na powierzchni globu, musimy zachować czujność i nie poddawać się!
Oto zestaw dziesięciu dobrych zwyczajów, które warto wdrożyć w swoim życiu na co dzień:
- Zawsze miej przy sobie siatkę wielorazowego użytku – jeśli jeździsz samochodem, możesz w bagażniku trzymać choćby i trzy duże siatki na zakupy. Dobry rozwiązaniem są też siatki wykonane z cieniuteńkiej, ale mocnej tkaniny, które można zwinąć a nawet zapiąć w mały kłębek i schować do kieszeni.
- W trakcie zakupów spożywczych, spokojnie możesz wkładać owoce i warzywa luzem do wózka, następnie – przy kasie – także luzem możesz je położyć na taśmociągu. Jednorazowe woreczki są absolutnie niepotrzebne.
- Rozważ kupowanie większych ilości towaru na raz – wysoka częstotliwość zakupów to niepotrzebne mnożenie opakowań, bo za każdym razem istnieje ryzyko, że weźmiesz kolejną torebkę plastikową!
- Jeśli kupujesz pieczywo, które trzeba w coś opakować, bo przecież nie jest myte przed spożyciem i należy je zabezpieczyć przed pobrudzeniem – rozejrzyj się starannie. Zapewne oprócz woreczków plastikowych są też dostępne papierowe torebki – jest to bez wątpienia mniejsze zło, niż opakowania plastikowe.
- Kiedy kupujesz rozmaite produkty w sklepie, zorientuj się, czy masz wybór – niektórzy producenci dają jednak mniej plastiku i papieru w charakterze opakowania: warto wybierać te produkty, aby dać na rynku sygnał, że nadmierne opakowania nie są mile widziane.
- Pamiętaj, że plastikowe kubeczki to też opakowanie! Pomyśl zawczasu o zabraniu z domu bidonu lub termosu z ulubionym napojem - i zrezygnuj z kupowania kawy lub coli na stacji benzynowej czy w sklepie!
- Kiedy płacisz za odzież w sklepie, kasjer często automatycznie oferuje plastikową czy papierową torbę. Wykaż się czujnością i nowe ciuszki przełóż sobie po prostu przez ramię albo schowaj do plecaka czy do przyniesionej ze sobą siatki.
- Kiedy kupujesz to i owo w internecie, często następnie otrzymujesz prośbę o ocenę i opinię na temat zakupu. Jeśli zobaczysz, że mały przedmiot został przysłany w wielkim opakowaniu, co niestety jest nagminną praktyką w handlu internetowym, koniecznie napisz w opinii, że to niedopuszczalne. W końcu sprzedawcy zrozumieją, że nadmiar opakowań jest niemile widziany.
- Wykorzystuj każdą okazję, aby mówić o nadmiernym i nieuzasadnionym pakowaniu. Zwracaj uwagę w sklepie lub kiedy masz wystawić opinię w internecie. Napisz krytyczną uwagę w facebooku - na wallu marki, która nadmiernie pakuje swoje produkty!
- Kupuj mniej! Jeśli nie potrzebujesz czegoś koniecznie, odczekaj kilka dni, wstrzymaj się z zakupem. Może okazać się, że była to czysta zachcianka! Może zepsutą rzecz można naprawić, zamiast kupować nową? Poszukaj na portalach less waste / zero waste / sharingowych czy ktoś ma podobną rzecz używaną, którą możesz wymienić na coś innego. Nie kupuj niczego – bo wszystko już masz 😊
Ograniczenie ilości opakowań jest korzystne dla zdrowia pożyteczne dla środowiska:
- Mniej zużytych surowców
- Mniej odpadów
- Mniej emisji CO2 przy produkcji zbędnych opakowań oraz ich transporcie
- Mniejsze zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby