Jak ekologicznie kupować sprzęty AGD
Kupno nowego sprzętu AGD jest nie lada wyzwaniem dla laika. Nowoczesne wyposażenie kuchni lub łazienki to nafaszerowane elektroniką urządzenia posiadające dziesiątki wariantów i możliwości, a także skomplikowanych parametrów. Trudno się w tym połapać, szczególnie że tak wielką liczbę kryteriów trzeba jeszcze potem zestawić z modelami urządzeń oferowanych w bardzo zróżnicowanych cenach.
Aby wybrnąć z gąszczu drobiazgowych danych, warto kierować się następującymi zasadami w trakcie kupowania oraz eksploatacji sprzętu:
- Po pierwsze: ustal pułap cenowy – budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup nowego urządzenia. Pamiętaj jednak, że pozornie wysoka cena, pomoże ci na dłuższą metę zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd. Typowym przykładem takiego mechanizmu jest działanie żarówek energooszczędnych: tańszą żarówkę będzie trzeba wymieniać bardzo często, podczas gdy energooszczędna może służyć ci nawet i dziesięć lat! Dopytaj w sklepie lub wykorzystaj internetowe porównywarki produktów do sprawdzenia poboru wody w przypadku pralek czy zmywarek, aby oszczędnościom prądu, towarzyszył też oszczędny pobór wody.
- Po drugie: zwróć uwagę na klasę energetyczną: im wyższa klasa, tym bardziej oszczędnie konsumuje energię elektryczną dane urządzenie. Uwaga – od marca 2021 roku weszły w życie nowe oznaczenia klas energetycznych. Usunięto symbole z plusami (np. A+++ i w ich miejsce wprowadzono klarowny system oznaczeń od A do G, w którym A to urządzenia najbardziej przyjazne dla środowiska.
- Po trzecie: dopasuj wielkość urządzenia do swoich potrzeb. Co do zasady, aby urządzenia AGD działały wydajnie, powinny w pełni wykorzystywać swoje moce. Jeśli jesteś singlem lub żyjesz w rodzinie składającej się z niewielu osób, nie decyduj się na duże sprzęty, bo część energii się wykorzystywanej w czasie eksploatacji zmarnuje się.
- Po czwarte: przeczytaj instrukcję obsługi! Kiedy już kupisz nowy sprzęt, nie kieruj się intuicją, tylko poświęć trochę czasu na zapoznanie się z wieloma funkcjami, jakie oferuje nowoczesna technologia. Różnego rodzaju warianty i programy, pozwalają dostosować konsumpcję energii czy wody do twoich konkretnych potrzeb.
- Po piąte: wyłączaj sprzęt, jeśli z niego nie korzystasz. Nie wszystkie sprzęty powinno się odłączać na noc od prądu, ale na pewno nie jest wskazane, aby telewizor był włączony na okrągło, kiedy nikt nie ogląda telewizji. To samo z oświetleniem: kiedy wychodzisz z pokoju, wyłącz lampę! Jeśli wyjmujesz jedzenie z lodówki, nie wietrz jej niepotrzebnie, bo wówczas marnujesz prąd, a lodówka musi zrekompensować utratę chłodu, ponownie chłodząc swe wnętrze po zamknięciu drzwi.
- Po szóste: nie oczekuj cudów. Niestety, nic nie jest za darmo! Jeśli chcesz dbać o środowisko i warunki życia na ziemi dla naszych dzieci i wnuków, wybierz sprzęt energooszczędny, ale nie spodziewaj się, że zaoszczędzisz na tym krocie. Im bardziej energooszczędny sprzęt, tym droższy i różnica w cenie raczej się tak szybko nie zwróci, mimo że ceny prądu rosną nieustannie. Ale warto dbać o klimat na Ziemi, bo nie mamy innej planety, na której moglibyśmy zamieszkać, a obecna jest już mocno obciążona działalnością człowieka.