Kupuj tak, aby po zakupach zostało jak najmniej odpadów
Ekologiczne zakupy nie oznaczają tylko wyboru zdrowych produktów z etykietami zawierającymi certyfikat jakości EKO (pochodzących z organicznego, samowystarczalnego gospodarstwa prowadzonego z poszanowaniem środowiska, zwierząt i gleby). To cały zestaw naszych zachowań, nawyków i stereotypów w podejściu do zakupów.
Oto kilka podstawowych zasad jak zachować się ekologicznie na zakupach:
- Najważniejszą zasadą ekologicznych zakupów jest „kupować mniej”. Przed wyjściem do sklepu zrób dokładną listę i ściśle się jej trzymaj. W efekcie unikniesz kompulsywnego kupowania zbędnych produktów, a w Twoim koszyku znajdą się tylko te naprawdę niezbędne. Nigdy nie rób zakupów spożywczych na głodniaka, bo zawsze kupisz więcej niż potrzebujesz. Poza tym, z badań wynika, że osoby robiące zakupy na głodniaka, podświadomie wybierają produkty bardziej kaloryczne!
- Postaraj się kupować żywność od lokalnych producentów. W trakcie transportu towarów z dużych odległości, wygenerowanych zostało dużo gazów cieplarnianych i zużyta została energia w o wiele większej ilości, niż ma to miejsce w odniesieniu do transportowania towarów z bliska.
- Unikaj produktów nadmiernie opakowanych. Zwracaj uwagę na to jak produkt został zapakowany, kupuj te, które posiadają jak najmniej opakowania, zwrotne lub które można łatwo poddać recyklingowi.
- Wybieraj produkty na wagę, bez opakowań i styropianowych tacek. W przypadku kosmetyków postaraj się korzystać ze sklepów oferujących możliwość korzystania z wkładów uzupełniających produkty takie, jak mydła czy szampony. Pasta do zębów w tubce nie musi być dodatkowo zapakowana w kartonowe opakowanie. Idea „less waste” zadomowiła się w wielu sieciach handlowych, które coraz częściej zachęcają klientów do pakowania produktów na wagę do własnych pojemników.
- Rób zakupy wyposażona w torbę wielorazowego użytku, własne materiałowe siateczki na warzywa i owoce. Unikaj małych foliowych woreczków, tzw. „zrywek”, bo przecież mniejszą ilość warzyw i owoców bez problemu możesz zabrać luzem. Rozkład jednej torebki foliowej trwa od 100 do 500 lat.
- Nie kupuj wody butelkowanej i małych soków ze słomkami; w większości kraju z powodzeniem można pić wodę z kranu wyposażonego w specjalny w filtr lub bez niego.
- Wybieraj papier toaletowy i ręczniki papierowe wyprodukowane z makulatury, a najlepiej zamiast ręcznika papierowego - zacznij używać ściereczki wielorazowego użytku.
- Dobrze się zastanów zanim kupisz nowy sprzęt elektroniczny. W miarę możliwości kupuj z drugiej ręki: książki, meble, sprzęt RTV/AGD, ubrania, buty i biżuteria to przedmioty, którym można dać długie, i bardzo efektywne drugie życie. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanowi najszybciej rosnącą kategorię odpadów w Unii Europejskiej.
- Kupując wyroby z drewna, najlepiej wybieraj takie, które posiadają certyfikat FSC (Forest Stewardship Council A.C.) lub PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). To dowód, że drewno pozyskano w sposób zrównoważony.
- W miarę możliwości ogranicz kupowanie przez internet, bo każde zamówienie to stos plastikowych opakowań oraz wiele kursów kurierskich, generujących dodatkowo smog i gazy cieplarniane.
- Nie poluj na okazje i wyprzedaże, które dają złudne poczucie oszczędzania a w konsekwencji przyzwyczajają do kupowania częściej i więcej.