Osoby, które pragną zmienić swój styl życia tak, aby żyć bardziej ekologicznie i bardziej świadomie, mają dziś do dyspozycji całe mnóstwo ciekawych aplikacji, które można ściągnąć na telefon. Dzięki nim można nie tylko po prostu się edukować, ale wiele z nich oferuje funkcje użytkowe przydatne w codziennym życiu.
Zacznijmy jednak od edukacji. Najciekawszą grupą aplikacji – a jest ich całe mnóstwo – są kalkulatory śladu węglowego. Najpoważniejszą z nich jest opracowana dla ONZ aplikacja pomagająca wyliczyć ślad węglowy dla gospodarstwa domowego, sposobu przemieszczania się i podróżowania oraz dla określonego stylu życia. Aplikacja oparta jest, oczywiście, o pewne założenia co do przeciętnej emisji dwutlenku węgla, jednakże daje bardzo ciekawy obraz tego, jak nasze codzienne wybory wpływają na środowisko. Na przykład, aplikacja pokaże nam skutki dla środowiska związane z dojazdami do pracy: to czy jeździmy codziennie samochodem czy tramwajem ma bardzo wymierny wpływ na stan atmosfery ziemskiej. Dzięki aplikacji można poważnie zastanowić się nad swoimi decyzjami i zaplanować rozsądne zmiany.
Co ciekawe, jeśli twój styl życia nie pozostawia możliwości wielkich zmian i chcąc nie chcąc generujesz znaczne emisje CO2, dzięki aplikacji możesz zneutralizować efekt niektórych swoich decyzji, finansując ciekawe projekt ekologiczne, które ratują klimat, nie wydając przy tym zbyt wiele pieniędzy. Na przykład załóżmy, że przelot samolotem do Grecji każdego członka Twojej rodziny na wakacje stał się przyczyną emisji prawie 0,5 tony dwutlenku węgla. Jeśli pragniesz ten negatywny wpływ na środowisko zniwelować, możesz zakupić tzw. offset, czyli pozytywny ekwiwalent w postaci równowartości ton tego gazu w cenie około 5 zł za tonę, a więc łącznie „zakupisz” – przy założeniu, że Twoja rodzina składa się z czterech osób - 2,56 tony CO2. Na co przeznaczone są pieniądze? Aplikacja oferuje możliwość sfinansowania najróżniejszych, szczegółowo opisanych, przedsięwzięć, na przykład zakładu kogeneracyjnego wykorzystującego odpady z uprawy i przetwarzania ryżu o mocy 2,5 MW prowadzonego w Indiach przez spółkę Hanuman Agro Industries Limited. Wyjdzie kilkanaście złotych, a więc nie jest to wydatek wielki w zestawieniu z kosztem wakacji, a… uspokoi sumienie.
Inną aplikacją o podobnych funkcjach jest Capture, polecana przez portal EcoReactor. Capture to intuicyjny kalkulator śladu węglowego, który z kolei pozwala użytkownikom porównać swój wpływ na środowisko do emisji generowanych przez innych. Możemy też przyjąć pewne sugestie co do możliwych do wyznaczania sobie i osiągania celów. Aplikacja prosi o dane, które składają się na comiesięczne podsumowanie naszego wpływu na klimat. Podobnie jak wiele innych tego typu aplikacji i ta oferuje możliwości tzw. offsetu – czyli finansowania działań kompensacyjnych, jak np. ochronę lasów, sadzenie drzew czy inwestycje w odnawialne źródła energii.
Oprócz aplikacji stricte edukacyjnych, które pozwalają nam lepiej i mądrzej żyć, jest też całe mnóstwo aplikacji narzędziowych, które wspomagają nas w wykonywaniu rozmaitych czynności życiowych. Na przykład aplikacja Olio stworzona w 2015 roku przez Tessę Cook, córkę rolnika z Anglii i Saashę Celestial-One z amerykańskiego stanu Iowa pomaga ograniczać marnowanie żywności: jeśli ktoś ma za dużo żywności i chce się nią podzielić – dzięki aplikacji może niepotrzebne jedzenie zaoferować innym.
Również kwestie kulinarne, ale także środowiskowe, są głównym motywem aplikacji HappyCow (Szczęśliwa Krowa). Jest to aplikacja darmowa, działająca również w języku polskim, która pomaga zlokalizować najbliższą restaurację lub sklep dla wegan i wegetarian. Dzięki niej można też nawiązać kontakt z lokalną społecznością wegan i wymieniać się opiniami czy doświadczeniami. Przy okazji warto pamiętać, że hodowla krów jest jednym z najpoważniejszych czynników emisji metanu a zatem w wielkim stopniu przyczynia się do efektu cieplarnianego. Jeśli zrezygnujesz z jedzenia mięsa – znacznie pomożesz planecie.
Kończąc wątek jedzeniowy, przyjrzyjmy się jeszcze jednej ciekawej aplikacji, która działa w niezwykle prosty sposób i daje nieocenione korzyści użytkownikom. Mowa o Open Food Facts czyli aplikacji wyjaśniającej składniki żywności pod kątem ich wpływu na zdrowie. Wystarczy w sklepie zeskanować etykietę produktu, który chcemy kupić i od razu dowiadujemy się czy nie zawiera zbyt wiele cukru, soli czy dodatków chemicznych. Aplikacja jest prawdziwie międzynarodowa, ale, o dziwo, zawiera dane o bardzo wielkiej liczbie także i produktów dostępnych w Polsce, więc warto się w nią zaopatrzyć idąc na zakupy.
Dość dużą popularnością u sumiennych ludzi, którym leży na sercu dbałość o środowisko jest aplikacja WYWOZIK, która nie tylko podaje aktualne daty wywozu śmieci w aglomeracji poznańskiej, ale także oferuje szereg przyjaznych rozwiązań dla mieszkańców, takich jak dane teleadresowe PSZOK (Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) wraz z możliwością wyznaczenia trasy, wiadomości, gdzie pojawiają się również pilne komunikaty, a także informacje, jak prawidłowo segregować odpady wraz z wyszukiwarką. Dodatkowo można dowiedzieć się, jak postępować z nietypowymi odpadami, takimi jak: przeterminowane leki, odpady niebezpieczne, odpady budowlane czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zakładka „Kontakt” umożliwia zgłoszenie nieprawidłowości związanych ze świadczonymi usługami.
W Poznaniu hula też z powodzeniem bardzo popularna aplikacja Monitoring Powietrza Poznań. Pozwala ona na bieżąco monitorować stan powietrza w metropolii Poznań. Zanim wyjdziesz na spacer z dzieckiem lub chorym na astmę seniorem, możesz sprawdzić, czy to co dzisiaj znajdziesz za oknem i wdychasz w płuca, nie zaszkodzi Tobie i Twoim bliskim. Pomiary pochodzą z czujników jakości powietrza marki Syngeos.
Z myślą o mieszkańcach Poznania stworzono także bardzo przydatne aplikacje, pozwalające żyć ekologicznie: Poznański rower miejski oraz MOBILET. Ta pierwsza pozwala korzystać z szeroko dostępnych rowerów, zamiast zatruwać środowisko spalinami samochodowymi, podczas gdy druga pozwala zaoszczędzić papieru na drukowaniu biletów parkingowych czy kupowaniu biletów do autobusu. Ale przede wszystkim, pozwala zaoszczędzić dużo nerwów, a to tez ważne dla nas i dla środowiska, abyśmy wspólnie mogli redukować ilość stresów i po prostu cieszyć się życiem.
Wszystkim zainteresowanym jeszcze innymi aplikacjami polecić warto dwie strony internetowe, które zawierają wykaz najpopularniejszych, przydatnych aplikacji ekologicznych: Pan Wybierak oraz EcoReactor.