poczekaj z jej osoleniem, aż się zagotuje
Przyrządzając wiele potraw wymagających gotowania w wodzie – dodajemy sól. Robimy to często mechanicznie, nie zastanawiając się czy jest jakaś różnica w dodawaniu soli do wrzącej czy zimnej, jeszcze niezagotowanej wody. Tymczasem gotowanie wody osolonej trwa ciut dłużej. Zaoszczędzisz prąd lub gaz, jeśli dodasz soli dopiero po zagotowaniu się wody!
Okazuje się, że temperatura solonej przez nas wody ma wpływ na kilka czynników, z których często nie zdajemy sobie sprawy.
- Nie jest prawdą, że sól przyspiesza gotowanie się potraw, wręcz przeciwnie - sól dodawana do potraw nie zwiększa temperatury, w której wrze woda a wręcz wydłuża czas
- Osolony wrzątek wolniej przenika do komórek, a przygotowywane przez nas potrawy są smaczniejsze, ponieważ są bardziej zwarte i mniej się kleją.
- Sól podnosi temperaturę wrzenia wody, która potrzebuje więcej ciepła i czasu, by się zagotować.
- Dodając sól do gotującej się wody oszczędzimy pieniądze. Woda wstawiona na ryż, makaron czy ziemniaki znacznie szybciej zagotuje się bez soli. Oszczędności nie będą oszałamiające, ale wraz z innymi groszowymi trickami – może się na koniec roku uzbierać konkretna kwota uciułana wyłącznie ze sprytnego korzystania z zasobów.
- Nie zostawiajmy obranych zimniaków w osolonej wodzie, bo zmiękną i staną się szare, co również ma bezpośredni związek ze zjawiskiem osmozy. Jeśli już musimy obrane ziemniaki przechować to zalejmy je całkowicie zimną wodą z dodatkiem kilku kropel octu a naczynie włóżmy do lodówki. Ziemniaki się nie zepsują, nie stracą swoich wartości odżywczych i wytrwają w lodówce nawet do 4 dni.
- Inaczej rzecz się ma ze stopniem rozpuszczalności soli w wodzie zimnej i gorącej. Okazuje się, że nie ma to związku z temperaturą wody. W przeciwieństwie do cukru, który łatwiej i w większych ilościach rozpuści się w wyższej temperaturze, taka samą ilość soli rozpuścimy zarówno w gorącej jak i zimnej wodzie.
- Sól poprawia smak gotowanych w wodzie potraw, ale nie czas potrzebny na jej zagotowanie.
- Wsypując sól do wrzątku dbamy również o nasze metalowe garnki i naczynia. Wówczas jony sodu i chloru mają mniej czasu na reakcję z metalem i de facto zapobiegamy przedwczesnej korozji.