Dobrze dobrane i odpowiednio pielęgnowane żywe kwiaty w domu nie tylko go zdobią, ale mają dobroczynny wpływ na nasz nastrój, produkują tlen, którym oddychamy, a wiele z nich potrafi znakomicie oczyścić powietrze z toksyn. Jeśli żaden argument cię nie przekonuje do posiadania kwiatów w domu, to weź pod uwagę ten: kwiaty to doskonały sposób na zagospodarowanie wody, którą chcesz odpuścić z kranu czekając na wodę ciepłą (kiedy jest zimna) albo zimną (kiedy z kranu leci letnia)” a to już czysta oszczędność gotówki 😊!
Zielone rośliny doniczkowe powinny stanowić zatem obowiązkowy element wystroju miejsca, w którym mieszkamy.
Dlaczego warto mieć rośliny w domu?
To chyba najbardziej oczywisty i popularny powód, dla którego kupujemy rośliny doniczkowe i wprowadzamy je do naszych domów i mieszkań. Nadają wnętrzu kolory, charakter, fajny klimat i ożywiają monotonne otoczenie: sprawiają, że chłodna przestrzeń staje się bardziej przyjazna i ciekawa. Coraz częściej nieodzownym elementem naszych mieszkań, zgodnie z obecnym trendem, stają się duże rośliny takie jak monstery, palmy czy fikusy.
Nie tylko sam wygląd roślin i kwiatów jest miły dla oka. Dostarczają nam one cudownych doznań zapachowych w bardzo ekologiczny sposób. Nie potrzebujemy żadnych sztucznych i chemicznych odświeżaczy powietrza by oddychać w naszych wnętrzach pełną piersią i z przyjemnością. Przy okazji oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń pochłaniając wiele toksyn, a przede wszystkim zamieniają CO2 na życiodajny tlen. Warto więc zaopatrzyć się w konkretne gatunki roślin domowych, które najefektywniej oczyszczają powietrze. Należą do nich paprocie, palmy, figowce, aloesy czy skrzydłokwiaty.
Kolor zielony uspakaja, wycisza, relaksuje. Dlatego często najefektywniej ładujemy baterie i szukamy wytchnienia na łonie natury, wśród zieleni w parku, lesie czy na kwitnącej łące. Obserwowanie roślin w domu wypełni nas spokojem i uwolni od stresu. Wystarczy tylko zatrzymać się i popatrzeć na nasze rośliny, jak rosną i pięknie się rozwijają. Okazuje się również, że gdy opiekujemy się i dbamy o rośliny, jesteśmy też bardziej empatyczni wobec innych. Wykazujemy się większą troskliwością i delikatnością. Wiele badań jednoznacznie wskazuje na to, że w otoczeniu roślin jesteśmy bardziej produktywni i łatwiej jest się nam skoncentrować. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na nowe rośliny – adoptujmy je. W wielu miejscach w Polsce działają specjalne punkty adopcji roślin, do których możemy zastawić jakąś, na którą nie mamy już miejsca lub przygarnąć za darmo taką, dla której stworzymy odpowiednie warunki.
Rośliny zwiększają w odczuwalny sposób wilgotność ponieważ poprzez uwalnianie wilgoci, co szczególnie istotne w sezonie grzewczym. Gdy w naszym mieszkaniu jest ciepło i sucho na ratunek naszym płucom i skórze przychodzą rośliny. Odpowiednie nawilżenie powietrza wpływa zbawiennie na nasze zdrowie i pozwala uniknąć podrażnień układu oddechowego zapobiegając bólom gardła czy suchym kaszlom.
Jak i kiedy podlewać rośliny w domu?