Nawet najlepiej wydane pieniądze na lodówkę o wysokim stopniu energooszczędności mogą zostać zmarnowane, jeśli lodówka będzie ustawiona zbyt blisko ściany albo w zbyt nasłonecznionym miejscu
Lodówka nie będzie działała prawidłowo, jeśli będzie stała zbyt blisko ściany lub innych sprzętów, które utrudniałyby jej pracę z uwagi na brak odpowiedniej wentylacji i cyrkulacji powietrza. Obejrzyj lodówkę od tyłu, zlokalizuj otwory wentylacyjne i upewnij się, że nic nie utrudnia przepływu powietrza. Jeśli tego zaniedbasz, lodówka będzie się przegrzewała. Ponieważ zasadą działania lodówki jest wymiana ciepła, należy zagwarantować jej swobodny dopływ powietrza. Jeśli twoja lodówka posiada specjalne kratki wyposażone w filtr, okresowo warto ten filtr sprawdzić i oczyścić.
Jeśli lodówka ustawiona jest zbyt blisko ściany, może od biedy sprawnie działać, ale będzie się to odbywać kosztem zwiększonego zużycia energii, ponieważ takie niekorzystne ustawienie zmusza sprężarkę do bardziej intensywnej pracy. Zapewnienie jej dobrych warunków działania przedłuży także żywotność urządzenia. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do starszych modeli chłodziarek: niektóre wymagają oddalenia od ściany nawet o 30 cm. W przypadku nowszych urządzeń, wystarczy dopilnować, aby nie przylegały ściśle do innych urządzeń czy mebli (nowsze typy lodówek oddają ciepło także bocznymi ścianami.
Usytuowanie lodówki to nie tylko kwestia odległości od ściany, ale także ekspozycja na działani promieni słonecznych lub źródeł ciepła, jak na przykład, kaloryfera.
Cyrkulacja powietrza jest także ważna wewnątrz lodówki: upewnij się, że produkty nie przylegają ściśle do siebie, bo przepływ powietrza jest utrudniony i chłodzenie jest nieskuteczne.
Jeśli nie chcesz marnować energii elektrycznej, nie narażaj swojej lodówki na konieczność zbyt intensywnego wysiłku:
Jeśli instalujesz w kuchni lodówkę do zabudowy, upewnij się, że będzie prawidłowo umieszczona: trudno modyfikować zabudowę post factum – lepiej od razu zadbać o to, aby ściany boczne, a szczególnie tylna ściana urządzenia, miały wokół siebie swobodny dostęp powietrza. W cokoliku pod lodówką powinny być umieszczone kratki (otwory) wentylacyjne, zaś nad lodówką powinna być wolna przestrzeń umożliwiająca swobodne odprowadzanie ciepła.