Czy wiesz, jak zarobić na piekarniku?

Piekarnik to standardowe urządzenie w niemal każdej kuchni. Używamy go przyrządzania wielu potraw czy słodkich wypieków. Gdy nie mamy mikrofali – często podgrzewamy nasze dania właśnie w piekarniku. Warto zatem zastanowić się jaki jest koszt częstego użytkowania piekarnika i jak to robić, by czynność ta była ekonomiczna, jak najmniej bolesna dla naszego portfela i jak najbardziej przyjazna dla środowiska.

Dokonując wyboru piekarnika elektrycznego warto oprócz ceny kierować się jego klasą energetyczną. Im wyższa tym lepiej (i, oczywiście, tym drożej). Jednakże nawet przy zakupie najbardziej efektywnego piekarnika, jeśli będziesz go używać w nieodpowiedni sposób – koszty jego użytkowania, a tym samym rachunki za prąd, będą i tak wysokie.

Poniżej kilka praktycznych rad jak używać piekarnik elektryczny by oszczędzić na rachunkach za prąd:

Włączaj piekarnik z odpowiednio wcześniej. Przede wszystkim poszukaj, najlepiej w instrukcji obsługi, informacji o czasie nagrzewania się piekarnika. Mając te dane możesz precyzyjnie oszacować ile czasu potrzebujesz, by osiągnąć pożądaną temperaturę do przygotowania konkretnej potrawy. Unikniesz wówczas nieracjonalnego czyli zbyt długiego włączania go w celu nagrzania przed pieczeniem. Nowoczesne technologicznie piekarniki posiadają również tzw. timery, które informują o czasie nagrzewania się piekarnika do momentu osiągnięcia odpowiedniej temperatury.

Warto korzystać z  termoobiegu. To program, który pozwoli w krótszym czasie, niż inne programy pieczenia, przygotować potrawy w piekarniku. Dlaczego? Z prostej przyczyny – gorące powietrze rozprowadzane jest w takim przypadku po całym wnętrzu urządzenia.

Nie otwieraj piekarnika bezsensownie podczas pieczenia. Niestety zbyt częste sprawdzanie stanu wypieków podczas pracy piekarnika jest nagminne i znajduje swoje odzwierciedlenie w wysokości rachunków za prąd. Wietrzenie piekarnika, otwieranie jego drzwiczek podczas pieczenia powoduje, że gorące powietrze ulatnia się z  piekarnika w konsekwencji powodując utratę temperatury pieczenia i potrzebę jej wyrównania. A wystarczy utrzymywać w czystości szybkę, przez którą z powodzeniem zaobserwujesz czy Twój sernik rośnie, a ryba się nie przypala.

Jeśli możesz - piecz równolegle kilka potraw. Oczywiście jeśli posiadasz piekarnik, który ma funkcję podziału na komory o różnej temperaturze pieczenia. To oszczędność zarówno czasu jak i zużywanej energii elektrycznej a w konsekwencji Twoich finansów.

Wyłączaj piekarnik przed końcem cyklu pieczenia. To bardzo prosty sposób, by uniknąć zbędnego pobierania przez piekarnik energii elektrycznej, przy utrzymaniu w jego wnętrzu odpowiedniej do przygotowania potrawy temperatury.