Ile kremu mieści się w końcówce tubki?

Ten tekst odnosi się szczególnie do kobiet, bo to właśnie półki i toaletki kobiece wypełnione lub wręcz przepełnione są najróżniejszymi kosmetykami, których nie są w stanie zużyć do końca a każdy z nich ma konkretny termin ważności. Co dzieje się jak przekroczymy tę datę? Jak zatem planować zawartość naszej kosmetyczki? Jak  przechowywać kosmetyki, by bezpiecznie służyły nam jak najdłużej?

KUPUJ MNIEJ

Przede wszystkim staraj się kupować kosmetyki, które są Tobie naprawdę potrzebne i które naprawdę będą służyły Ci w codziennym makijażu. Najprostszym sposobem jest sporządzenie takiej listy minimum składającej się z produktów, po które sięgasz każdego dnia i z każdej kategorii – szminki, podkłady, pudry, szampony, itd. – wybierz po 1 do 2 kosmetyków. Unikniesz wówczas bezcelowego wydawania pieniędzy na kosmetyki używane od wielkiego dzwonu, np. raz na miesiąc. Taki zbędny tusz do rzęs nie wyschnie, a podkład się nie zbryli. Dobrą zasada jest tez kupowanie kosmetyków uniwersalnych, które można używać na wiele sposobów jak np. szminki zarówno na usta oraz jako róż na policzki. Można również przyjąć zasadę wyboru kosmetyków dostosowaną do pory roku. Na pewno innej konsystencji kremy stosujesz latem innej zimą. Podobnie rzecz się ma z kolorystyką cieni do oczu czy pudru na twarz. Mamy wtedy pewność, że nasze kosmetyki zostaną zużyte „sezonowo” i nie zmarnują się.

BĄDŹ KRYTYCZNA WOBEC REKLAM

Kupując kolejny kosmetyk zadaj sobie pytanie – czy to na pewno dla Ciebie? Zastanów się jaką masz cerę, jak zachowuje się latem, a jak zimą? Jeśli masz tłustą skórę, nie kupujesz pudru w kamieniu z drobinkami brokatu lub jeśli masz pofarbowane, suche włosy nie kupisz szamponu do włosów łatwo przetłuszczających się. Nie ulegaj atakującym nas ze wszystkich stron reklamom. Pamiętaj, że nadal w spotach reklamujących kremy przeciwzmarszczkowe występują młode, kilkunastoletnie modelki. Dobrze, by kobiety podchodziły krytycznie do przesadnego retuszu fotografii czy zatrudniania zbyt młodych modelek do reklamy produktów dedykowanych kobietom dojrzałym czy używania w nich terminologii niemal farmaceutycznej. Wsłuchaj się w siebie, bądź racjonalna i kupuj z głową!

KOSMETYKI A EKOLOGIA

Warto przekonać się do ekologii w naszej kosmetyczce. Kosmetyki organiczne to takie, które w swoim składzie zawierają składniki pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych. Są bezpieczne, nie uczulają, nie podrażniają skóry, pakowane są w równie ekologiczne buteleczki i pudełeczka. Należy pamiętać jednak, że są mniej trwałe i mają dużo krótszy termin przydatności do użycia. Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za ich wyborem jest fakt, że nie są one testowane na zwierzętach. Coraz więcej nawet dużych firm zaczyna posiadać w swojej ofercie takie właśnie przyjazne środowisku linie kosmetyków.

PATRZ NA TERMIN WAŻNOŚCI

Generalnie płyny i kremy mają dużo krótszy termin ważności, a wszelkiego rodzaju pudrów możemy używać znacznie dłużej. Najkrócej skorzystamy z tuszu do rzęs, bo średnio należy go wyrzucać co trzy miesiące! Tusz ma tendencję do szybszego wysychania, niż inne produkty. Eyeliner ma również krótki termin przydatności (średnio – półroczny).  Ze sproszkowanych cieni do powiek będziemy cieszyć się dużo dłużej ze względu na ich suchy charakter.

Z kremami i balsamami sprawa jest już bardziej skomplikowana. Okres ich przechowywania zależy przede wszystkim od rodzaju opakowania. Na przykład buteleczka z pompką wytrzyma nawet dłużej niż rok, podczas gdy krem w zakręcanym słoiku jest bardzo podatny na działanie bakterii, więc jego okres przydatności to 6 do 9 miesięcy. Przeterminowane kosmetyki są dużo mniej skuteczne ale co najważniejsze mogą uaktywnić alergie, a nawet spowodować problemy zdrowotne, takie jak infekcje i podrażnienia. Najprostszym sposobem na kontrolowanie przydatności kosmetyków jest zapisanie na nim daty otwarcia i terminu ważności.

WŁAŚCIWIE PRZECHOWUJ SWOJE KOSMETYKI

Jeśli chcesz przedłużyć trwałość swoich kosmetyków, znajdź dla nich właściwe miejsce. Przede wszystkim kosmetyki należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Światło słoneczne jest dla artykułów do pielęgnacji szczególnie szkodliwe ponieważ emituje ciepło i prowadzi do wysychania. Z kolei wilgoć pomaga w rozmnażaniu bakterii. W przypadku kosmetyków bądź samolubna i raczej unikaj dzielenia się nimi z innymi, bo to może sprzyjać rozwojowi bakterii. I wreszcie pamiętaj o bezpiecznym i solidnym zamknięciu używanych kosmetyków.

NIE ZAPOMINAJ O UŻYCIU PRÓBEK

Próbki czy miniaturki dołączane do gazet, reklam lub do naszych świeżo zakupionych kosmetyków często są przez nas odkładane na jakąś mityczną okazję czyli w rezultacie na wieczne nigdy. Pamiętajmy o ich zużyciu – najlepiej od razu! Nie wciskaj ich w kąt – ale traktuj po prostu jak pełnowartościowe produkty kosmetyczne.

WYKORZYSTUJ KOSMETYKI DO KOŃCA

Każdej z nas zdarzyło się wyrzucić niemal puste opakowanie po kosmetyku do śmieci nie mogąc się dostać do resztek w nim tkwiących. Z pozoru wykończone opakowania kosmetyków często kryją w sobie zawartość na co najmniej kilka dodatkowych aplikacji. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie i jak jej szukać. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wyciśnięcie zawartości z tubek, butelek i słoiczków dosłownie do ostatniej kropli. Pamiętajmy jednak, że każde rozszczelnienie opakowania kosmetyku to zaproszenie do środka szkodliwych bakterii, dlatego taki produkt należy jak najszybciej zużyć.

  • W przypadku słoiczków z kremem podczas pierwszego otwarcia, postaraj się wykorzystać krem zebrany na folii oddzielającej pokrywkę od pojemniczka i na rancie tuż pod pokrywką. Można w tym celu posłużyć się lekko zakrzywioną szpatułką kosmetyczną.
  • Z kremem lub podkładem w tubce działamy tak, jak z pastą do zębów. Zwijamy tubkę od końcówki w kierunku wieczka przesuwając do przodu resztki kosmetyku, następnie odcinamy górę tubki i wyjmujemy krem z zagłębienia przy nakrętce.
  • Trudniej jest wydobyć resztki kremu z opakowań z pompką, ale może się to udać przy energicznym potrząsaniu butelką, a gdy to zawiedzie, należy zdemontować aplikator i wytrząsnąć zawartość ze środka wprost na dłoń.
  • Na kremy w butelkach najlepiej działa postawienie ich do góry dnem
  • Do szamponów i odżywek dodajemy odrobinkę wody, tyle, aby można je był wydostać ze środka, ale aby nie straciły swoich właściwości.
  • Na oporne błyszczyki najlepiej działa ciepła woda. Kiedy włożymy do niej opakowanie nawet na kilka minut - produkt spłynie na dno pojemniczka lub blisko wieczka.