Jeśli chcemy żyć świadomie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, w myśl idea Zero Waste, to o zamrażaniu żywności powinniśmy wiedzieć jak najwięcej. Warto zatem poznać kilka podstawowych zasad o tym, co możemy zamrażać, a przede wszystkim w jaki sposób, by nasze zabiegi nie poszły na marne, a żywność nie straciła swoich wartości.
Mrozimy żywność, by zabezpieczyć ją przed zepsuciem, zachowując w optymalny sposób wszelkie odżywcze, dietetyczne oraz organoleptyczne walory świeżych produktów. Mrożenie zapobiega marnotrawieniu żywności a wg raportu ”Nie marnuj jedzenia 2020” opracowanego na podstawie badań przeprowadzonych przez Federację Polskich Banków Żywności, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego to właśnie konsumenci są największymi marnotrawcami żywności. W Polsce ponad połowa rodaków wyrzuca żywność, głównie kupowane w nadmiarze pieczywo, owoce, warzywa oraz wędliny. Żywność jest stosunkowo tania i łatwo dostępna a kupiona w sposób nieprzemyślany nie zjadamy, ta traci termin ważności do spożycia, psuje się i jest bezsensownie wyrzucana. Kupujmy więc świadomie, a gdy już zdarzy nam się kupić za dużo jedzenia – skorzystajmy z zamrażarki!
Jeśli chcemy żyć świadomie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, w myśl idea Zero Waste, to o zamrażaniu żywności powinniśmy wiedzieć jak najwięcej. Warto zatem poznać kilka podstawowych zasad o tym, co możemy zamrażać, a przede wszystkim w jaki sposób, by nasze zabiegi nie poszły na marne, a żywność nie straciła swoich wartości.
Co możemy bez ryzyka zamrozić, a jakich produktów nie wolno zamrażać?
Jest cała masa produktów, które możemy magazynować w naszych domowych zamrażarkach. To mięso, wędliny (choć lepiej usunąć te pozycje z naszej diety z uwagi na masową hodowlę bardzo okrutną dla zwierząt i szkodliwą dla środowiska naturalnego), pieczywo, ryby, zupy, owoce i warzywa – szczególnie te, które zawierają małą ilość wody, ciasta, pierogi, pizza, grzyby, zioła, twarde sery w kawałku lub starte, masło, napoje gazowane i świeżo wyciskane soki.
To bardzo obszerna lista, prawda? Pamiętajmy jednak, że artykuły rozmrożone należy w miarę szybko zjeść.
Jest jednak wiele produktów żywnościowych, których nie wolno mrozić. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno zamrażać żywności wcześniej zamrożonej z uwagi na bakterie, które łatwiej namnażają się w wysokich temperaturach (chyba, ze poddasz je obróbce termicznej). Nie wolno mrozić jajek, warzyw i owoców z dużą zawartością wody, np. ogórków i surowych ziemniaków, ugotowanego makaron i ryżu, jogurtów, śmietany, mleka, miękkich serów czy majonezu.
W jaki sposób efektywnie mrozić żywność?
Jeśli chcemy magazynować żywność przez okres wielu miesięcy to temperatura w zamrażarce powinna wynosić minimum -18 stopni Celsjusza. To zapewni świeżość rozmrażanej żywności nawet po długim czasie.
Optymalnie wykorzystajmy miejsce w zamrażalniku. Zamrażana żywność powinna być ciasno ułożona obok siebie wtedy zamrażarka działa najefektywniej i zużywa najmniej energii.
Do zamrożenia żywności używamy specjalnych opakowań do tego przeznaczonych (np. woreczków strunowych). Na opakowaniu należy napisać dokładną datę ponieważ mrożenie żywności nie chroni przede zepsuciem, a jedynie wydłuża ten proces. Przed wrzuceniem produktów do zamrażarki upewniamy się, że nie są gorące czy ciepłe. Koniecznie muszą przedtem przestygnąć.
Okazuje się, że można również mrozić w szklanych słoikach, trzeba to jednak robić wg pewnych zasad. Jeśli chcemy, by produkty po rozmrożeniu nie zbiły się w jedną, bezkształtną pulpę, szczególnie warzywa i owoce, należy je przed włożeniem do słoika zahartować w zamrażalniku przechowując przez czas jakiś w zamrażalniku ułożone na deseczce lub tacce, potem wyjąć i wsypać takie zmrożone do słoiczka. Ta sama reguła odnosi się do zamrażanych ziół i przypraw. Wszelkie płyny możemy również mrozić pamiętając jednak, by napełnić słoik w 3/4, ponieważ pod wpływem mrożenia płyn zwiększy swoją objętość.
Mrożąc żywność nie tylko zapobiegamy marnowaniu jedzenia, ale zyskujemy przy okazji większą niezależność - chociażby podczas pandemii czy okresów zamykania handlu w święta i niedziele. Jest to także sposób na spokojne i zdrowe życie. To co smaczne – zawsze po ręką!
Ideę mrożenia żywności zawdzięczamy tak naprawdę australijskiemu drukarzowi James’owi Harrisonowi, który już w 1862 roku opracował pierwszą instalację chłodzącą. Służyła ona jednemu z tamtejszych browarów do produkcji piwa nawet w czasie upalnych, letnich miesięcy.
W przeciętnym domu chłodziarki z zamrażarką zagościły jednak dopiero w 1939 roku za sprawą firmy Electrolux. Od tego czasu gospodarowanie żywnością nabrało innego wymiaru. Bez żadnego wysiłku możemy magazynować i przechowywać żywność w powszechnie dostępnych lodówkach i zamrażarkach.