Masz w domu niepotrzebne rzeczy w dobrym stanie? Nie wyrzucaj ich, ale zanieś do Po-Dzielni!

Nie wyrzucaj – podziel się!

Nie wszyscy wiedzą, że w Poznaniu od kilku lat działa bardzo innowacyjne, a jednocześnie kierujące się bardzo prostymi zasadami miejsce, do którego zgłaszają się ludzie potrzebujący danej rzeczy, której jednak nie chcą lub nie mogą kupić. Tym miejscem jest Po-Dzielnia, czyli free-shop: sklep, w którym wszystko jest za darmo.

Podzielnia nie jest miejscem, w którym z litości rozdaje się rzeczy ludziom biednym, niezaradnym czy bezdomnym. Jest dla wszystkich, którym nie są obce idee zero waste, czyli życie bez generowania odpadów i śmieci. Zasady wyznawane przez twórczynie Po-Dzielni to:

  • ograniczenie kupowania, pozbywanie się nadmiaru przedmiotów
  • propagowanie upcyklingu – przerabianie starego na nowe
  • promocja sharing economy, czyli współdzielenia i dzielenia się różnymi dobrami materialnymi
  • nakierowanie na ideę zero waste – jak najmniej odpadów, które nie mogą zostać dalej przetworzone
  • budowanie społeczeństwa obywatelskiego, zwiększenie zaufania społecznego
  • podniesienie świadomości ekologicznej w społeczeństwie
  • pomoc potrzebującym.

GDZIE I KIEDY

Po-Dzielnia mieści się w niezbyt przestronnym lokalu, przed którym nie ma nawet miejsca do parkowania - przy ulicy Głogowskiej 27 -  jednak nie narzeka na brak gości: zarówno tych, którzy potrzebują coś wziąć jak i tych, którzy pragną coś oddać. Free shop działa we wszystkie dni z wyjątkiem weekendów, w godzinach od 12:00 do 18:00 i obsługiwany jest wyłącznie przez wolontariuszki i wolontariuszy. Oprócz możliwości pozostawienia i zabrania rzeczy, można też wpaść do Podzielni, aby wziąć udział w ciekawych spotkaniach lub warsztatach twórczych związanych z ideą zero waste, ekologią czy kulturą. W Po-Dzielni można pozostawić wszystkie rzeczy w dobrym stanie, z wyjątkiem przedmiotów wielkogabarytowych (mebli, dużego sprzętu AGD etc.), leków, jedzenia i przedmiotów ostrych. Wolontariusze dbają o to, aby przyjmowane rzeczy – odzież, naczynia, książki, sprzęty – były w dobrym stanie, dlatego nie przyjmują wielkich paczek czy worków, ale apelują o przynoszenie niewielkiej liczby rzeczy naraz czy wręcz pojedynczych sztuk.

PO-DZIELNIĘ MOŻNA WESPRZEĆ!

Warto pamiętać, że Po-Dzielnia to społeczna inicjatywa non-profit, a więc nikt na niej nie zarabia, a zatem jeśli masz ochotę się włączyć w jej działanie, może wesprzeć ją swoim czasem jako wolontariuszka (wolontariusz).

Po-Dzielnia zawsze ma też wiele innych potrzeb, które można zaspokoić wspierając ją finansowo, czy to jednorazowymi darowiznami czy to regularnymi wpłatami na portalu Patronite. Zespół prowadzący free shop chętnie przyjmie też pomoc księgowych, ochroniarzy, osób prowadzących firmę z narzędziami lub sklep papierniczy albo sklep z roletami lub oknami, ewentualnie ekologiczną drogerię z naturalnymi półproduktami…

Ekipa prowadząca to niesamowite miejsce, dała się poznać mieszkańcom Poznania już od lat - z konsekwencją i uporem uruchamiając kolejne tzw. GiveBoxy. Do tej pory udało się je postawić na Śródce (przy Bramie Poznania), na Grunwaldzie (w kompleksie handlowym na Newtona), na Łazarzu (przy wejściu na baseny POSiR w Parku Kasprowicza), w Suchym Lesie (przy ulicy Szkolnej 16 obok Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej), na Starym Mieście (w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego przy al. Niepodległości 10 na poziomie – 1) oraz na Piątkowie (PCK Dąbrówka, Os. Chrobrego 117). Givebox działa bardzo podobnie do Po-Dzielni, z tym, że pozbawiony jest obsługi. Z szafy (giveboxa) można brać to, na co się ma ochotę i nie trzeba niczego zostawiać w zamian, jednakże wypada po swojej wizycie uporządkować rzeczy. Szacunek dla kolejnych osób korzystających z giveboxa wymaga, aby zostawiać w nim rzeczy w dobrym stanie, by ktoś mógł z nich jeszcze z zadowoleniem skorzystać. Zasada jest prosta: „Zostaw to, co sam/a chciał(a)byś znaleźć”.