Mycie naczyń w zlewie

Zmywarka czy mycie ręczne? Zmywarka jest około 3,5 razy bardziej wydajna pod względem zużycia wody w porównaniu z myciem ręcznym, a koszt jednego zmywania ręcznego niemal dwukrotnie wyższy od jednego mycia w zmywarce (nie licząc czasu). Nie wszyscy jednak na wyposażeniu kuchni mają do dyspozycji to cudowne urządzenie. Nawet jeśli korzystamy ze zmywarki, to jednak część naczyń wolimy umyć ręcznie, jak chociażby niektóre garnki, patelnie, sztućce z drewnianą rączką czy delikatną porcelanę. I zadajemy sobie pytanie jak skutecznie i oszczędnie umyć naczynia w zlewie i jednocześnie zadbać o środowisko?

Czy ręczne mycie naczyń może być eko?

Jest na to kilka bardzo ciekawych pomysłów i sprawdzonych sposobów, jednakże - aby ręczne mycie naczyń było bardziej ekologiczne - należy zadbać o to, by zużywać jak najmniej wody.

Do skutecznego umycia naczyń w zlewie nie jest nam wcale potrzebny pachnący, pieniący się, sztucznie zabarwiony środek. Intensywny zapach jest fabrycznie dodawany po to, by zniwelować przykry zapach chemicznych komponentów, a kolor uzyskiwany jest za pomocą syntetycznych barwników, które w razie nieskutecznego spłukania, mogą wywoływać alergie i nadwrażliwość. Z kolei cudownej piany jest zwykle za dużo, za co odpowiada wysokie stężenie środków anionowych, które mogą poważnie podrażniać skórę. Szeroko dostępne żele do mycia naczyń zawierają dużo chemikaliów, które są spłukiwane do kanalizacji, co niekorzystnie wpływa na nasze systemy wodne, a nawet na życie morskie. Jeśli zwracamy uwagę na to co jemy i jakim powietrzem oddychamy, to równie poważnie powinniśmy podejść do tego, w czym i jak myjemy nasze naczynia.

Do mycia ręcznego z powodzeniem możemy używać mydła biodegradowalnego w kostce lub płynu w kartonie. Można również wzorem naszych babć i prababć , używać takich środków naturalnych, jak soda oczyszczona i olejek cytrynowy czy ocet. W dawnych czasach brudne naczynia lądowały w wodnej kąpieli, w której były myte, a całe eko-szorowanie zakończone było płukaniem naczyń w oddzielnej misce wypełnionej uprzednio wodą z dodatkiem octu dla odkażenia i połysku.

A co z plastikowymi szczotkami i gąbkami? Czy je również można zastąpić równie skutecznymi akcesoriami? Drewniana szczotka czy kompostowalna gąbka są trwałe, powszechnie dostępne i świetnie nadają się do eko-zmywania.

Po skończeniu płukania dobrym zwyczajem powinno być zebranie zimnej ściekowej wody i wykorzystanie jej np. do podlania roślin.

4 PROSTE KROKI EFEKTYWNEGO MYCIA NACZYŃ W ZLEWIE:

  1. Napełnij komorę zlewu ciepłą wodą
  2. Do mycia użyj eko-gąbki lub szczotki oraz środków biodegradowalnych lub przygotuj je sam(a)
  3. W celu wypłukania naczyń napełnij komorę zlewu wodą z dodatkiem octu
  4. Po zakończeniu płukania, zbierz zimną wodę i użyj do innych celów, np. podlania roślin.