Mimo że bardzo łatwo przyzwyczaić się do komfortu i luksusu, nadszedł czas na to, żeby zrobić krok wstecz. Ze względu na stan środowiska musimy zrezygnować z niektórych wygód, jak na przykład z wszechobecnych opakowań jednorazowych i powrócić do starych, dobrych metod, które sprawdzały się przez wieki - zwykłych siatek, które mogą nam posłużyć wielokrotnie.
Plastikowe torby pojawiły się w powszechnym użyciu pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia, jako odpowiedź przemysłu na rosnące wyzwania związane z umasowieniem produkcji i handlu. Od tego czasu półki sklepowe i nasze mieszkania zawojował taniutki, zdawałoby się, plastik. Niestety dzisiaj dopiero zaczynamy sobie zdawać sprawę, że plastik wcale nie jest tani, bowiem wiąże się z olbrzymim obciążeniem dla środowiska i to głównie z powodu swojej rzekomej zalety: jest niezniszczalny! W istocie rzeczy rozkłada się nawet przez kilkaset lat, co oznacza, że w praktyce nigdy się go nie pozbędziemy z lasów, łąk, mórz i oceanów. Co gorsza wprowadzamy go nadal w ilościach wręcz niewyobrażalnych: rocznie produkujemy na całym świecie 330 milionów ton plastiku. Warto też wiedzieć, że plastik powstaje z ropy naftowej, która jest dobrem wyczerpywalnym: z każdym rokiem jej zasoby uszczuplają się, a jej eksploatacja nieuchronnie zwiększa emisję gazów cieplarnianych, nasilając zjawiska związane z ocieplaniem się klimatu. Czy więc pozorna wygoda związana z pakowaniem bułeczek do foliówki jest tego warta?
Zmień foliówkę na opakowanie wielorazowe
Alternatywą wobec pozornie wygodnych opakowań jednorazowych, są trwalsze opakowania wielorazowe i to nie tylko siatki, ale także wszelkiego rodzaju inne pojemniki lub przynajmniej opakowania biodegradowalne lub nadające się do recyklingu.
Oto kilka rad jakie opakowania powinniśmy stosować by żyć w zgodzie z naturą:
Idąc na zakupy nie zapominaj o wielorazowej torbie lub siatce. Warto aby wybrać taką, która jest wykonana z materiału przyjaznego dla środowiska: na przykład z tkaniny, na wzór tych, którymi posługiwały się nasze babki i prababki.
W czasie zakupów w sklepie spożywczym, nie musisz koniecznie pakować jabłek czy warzyw w foliowe siateczki. Możesz umieścić je w wózku i zważyć je luzem a następnie, po uregulowaniu należności w kasie, po prostu umieścić w swojej siatce.
Jeśli masz wybór, zdecyduj się na zakup produktów w opakowaniach przyjaznych środowisku, na przykład w szkle, zamiast w plastiku. Oczywiście szkło też ma swoje wady, jak na przykład sporą wagę, co przekłada się na ślad węglowy. Słoik jednakże może ci się przydać jeszcze wielokrotnie do różnych celów, póki się nie stłucze, a jeśli chcesz, możesz go oddać do recyklingu. Również w domu staraj się pakować żywność w szklane pojemniki lub torebki materiałowe.
Wypracuj nawyk zabierania z sobą bidonu wszędzie, dokąd idziesz. Kiedy zaskoczy cię pragnienie, nie pomyślisz nawet o kupowaniu wody w butelce jednorazowej, tylko popijesz wodę z bidonu. Przy okazji odbędzie się to z korzyścią dla zdrowia, bo mając pod ręką bidon, raczej nie zdecydujesz się na kupno słodzonego napoju. Zresztą doskonale wiesz, że po dodaniu cytryny czy miodu, woda w bidonie zamienia się w zdrową lemoniadę, doskonałą alternatywę wobec napojów produkowanych przemysłowo.
Zwracaj uwagę, jak opakowane są produkty, które kupujesz. Staraj się unikać tych, które są opakowane nadmiernie, lub wyłącznie w plastik.
Jeśli nie, to najwyższy czas się zorientować: jeśli już kupujesz wodę w plastikowej butelce, wyszukaj tę, zapakowaną w butelkę wykonaną z rPETa czyli w plastik pozyskany z powtórnie przetworzonego plastiku typu PET. Na razie na rynku niewiele jest takich opakowań, ale zgodnie z dyrektywami unijnymi, już w 2025 roku co czwarta butelka będzie musiała być wyprodukowana z rPETa.
Torbę lub siatkę wielorazowego użytku możesz kupić lub wykonać samodzielnie, ale możesz też zrobić coś jeszcze innego: przestawić się na wiklinowy kosz. Przecież tak właśnie postępowały nasze babcie, do sklepu czy na targowisko wybierając się z wiklinowym koszem. Jest to dziś zresztą bardzo stylowe i wciąż wygodne rozwiązanie – oczywiście pod warunkiem, że nie wybierasz się na wielkie rodzinne zakupy: wtedy jeden koszyk nie da rady!
Niektóre sklepy oferują kartony przy kasach, a jeśli nie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabierać karton z sobą. Wówczas nawet duże zakupy bez trudu pomieszczą się w jednym opakowaniu. Karton to opakowanie całkiem trwałe, a nawet kiedy przestanie spełniać swoją rolę – idealnie nadaje się do recyklingu.
W trakcie składania zamówienia, zastrzeż, że nie życzysz sobie nadmiernej ilości opakowania, a już pod żadnym pozorem jednorazowych sztućców czy słomek.
Postanów sobie, aby o swoich nowych zwyczajach opakowaniowych powiedzieć raz po raz komuś ze swego otoczenia lub pochwalić się na facebooku. Ludzie chętnie będą cię naśladować i wspólnie osiągniecie więcej! Z czasem zwyczaje upowszechnią się i nabiorą efektu śnieżnej kuli.