Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia co roku na całym świecie smog zabija ok. 6,5 mln osób, a w Polsce – wg Europejskiej Agencji Środowiska - z powodu smogu umiera ok. 50 tys. ludzi. Liczne badania dowodzą, że smog zabija głównie powodując zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego, a także wywołując napady astmy i nowotwory.
Smog składa się przede wszystkim z tlenków węgla, azotu, siarki, metali ciężkich i drobniutkich pyłów (tzw. pyłów zawieszonych), z których szczególnie niebezpieczne są te oznaczone jako PM10 i PM2,5. Mogą one docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. W skład smogu wchodzą również inne szkodliwe substancje, takie jak pyły czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, a te ostatnie wydzielają się m.in. w trakcie spalania drewna iglastego, palenia papierosów, produkcji asfaltu czy pracy pieców koksowniczych, a obecnie znaleźć je można również w spalinach samochodowych i smole.
Z danych podawanych przez aplikację Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że przebywanie na powietrzu przez godzinę w Krakowie jest odpowiednikiem 2 wypalonych papierosów, w Katowicach - ponad 3, we Wrocławiu - 1, a w Warszawie - 2. Nawet jeśli zrezygnujemy z palenia, dalej pozostajemy pod silnym wpływem rakotwórczej substancji.
JAK WALCZYĆ ZE SMOGIEM?
Można wiele osiągnąć już przez samą zmianę swoich niektórych nawyków:
JAK CHRONIĆ SIEBIE PRZED ZGUBNYM WPŁYWEM SMOGU?
Warto również monitorować stan powietrza i dostosowywać swoje plany do uzyskanego wyniku:
Na koniec ciekawostka językowa
Autorem terminu „smog” jest lekarz Harold Antoine Des Voeux, który w 1905 roku połączył angielskie wyrazy „smoke” – dym i „fog” – mgła. Na specjalnej konferencji zorganizowanej przez najstarszą organizację ekologiczną w Wielkiej Brytanii – Coal Smoke Abatement Society (Towarzystwo ds. Walki z Dymem Węglowym) w Manchesterze wykazał, że w 1909 roku smog zabił w Glasgow ponad 1000 osób. Towarzystwo to powstało w 1861 roku w reakcji na zimowy smog spowodowany dymem z pieców węglowych. Brzmi znajomo?