Uszczelnianie okien

Któż z nas nie doświadczył przykrego wrażenia, że w domu jest zimno, mimo że kaloryfery nastawione są na całą moc?

Czy wiesz, że przez nieszczelne okna ucieka nawet 45% ciepła z domu?

Taka sytuacja zdarza się bardzo często i to nie tylko wówczas, gdy mamy stare okna. Czasami winowajcą utraty ciepła są zużyte uszczelki, które bez trudu można wymienić, albo błędne ustawienie okuć. Rzadko kto wie, że nowsze okna wyposażone są w regulację ustawień docisku skrzydła okiennego do ramy, co bezpośrednio przekłada się na szczelność okna. Inaczej ustawiamy docisk na zimę i inaczej - na lato. Regulację możemy przeprowadzić samodzielnie: ręcznie, bez żadnych narzędzi, ewentualnie – w zależności od rodzajów okuć – przy pomocy prostych narzędzi, na przykład klucza imbusowego.

Sporo ciepła ucieka jednak niezależnie od tego, co zrobimy, bo po prostu nasze okna wyposażone są w szyby, które ciepło przepuszczają. Można temu – tylko częściowo - zaradzić, instalując dodatkowe rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, albo też wieszając zasłony z grubej tkaniny.

W przypadku bardzo starych okien źródłem nieszczelności jest łączenie szyby z ramą lub wręcz ramy ze ścianą. W pierwszym przypadku okna należy doszczelnić przy pomocy silikonu, a w drugim – pianki montażowej.

Jeśli natomiast rozważasz rozwiązanie radykalne, a więc wymianę okien, musisz wiedzieć, że od 2021 roku weszły nowe przepisy zwiększające wymagania izolacji, między innymi poprzez stosowanie potrójnych szyb. Poszukując na rynku odpowiednich okien, dowiedz się jaki jest ich współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im niższa jego wartość – tym lepiej, bo oznacza on, że okna są szczelne i ciepło nie będzie przez nie uchodzić na zewnątrz. Oczywiście w praktyce sprawa nie jest taka prosta, ponieważ współczynnik podaje się nie tylko dla całego okna, ale także dla poszczególnych jego składowych. Warto więc rozejrzeć się za solidnym, sprawdzonym fachowcem, który nie będzie nam nawijał makaronu na uszy. Tym bardziej, że jak to często w życiu bywa, za wysoką jakość trzeba więcej zapłacić. Okna jednak to inwestycja na lata: wiadomo, że nie będziemy ich wymieniali zbyt często, a zatem warto rozważyć inwestycję w solidnie izolowane okna.

Dlaczego okna są takie ważne? Oprócz swoich podstawowych funkcji, okna mają też trzymać ciepło wewnątrz mieszkania. Z licznych badań wynika, że przez okna ucieka często od 25% ciepła w budynkach jednorodzinnych, do 45% - w wielorodzinnych!

Latem, oczywiście, jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi, jednak kiedy przyjdzie zima – zaczynają się kłopoty. Jeśli nic innego nie przychodzi nam do głowy, warto wówczas choćby zadbać o sensowne wietrzenie pomieszczeń. Wietrzenie jest niezbędne dla wyregulowania wilgotności i pozbycia się wszelkich mikrobów. Najlepiej wietrzyć pomieszczenie przy zamkniętym kaloryferze przez kilka minut. Przez ten czas pomieszczenie nie zdąży się wyziębić, a kaloryfer bez potrzeby nie będzie ogrzewał mroźnego powietrza, napływającego z zewnątrz.