Woda ma kluczowe znaczenie dla życia na Ziemi. Wszystko co nas otacza: ludzie, zwierzęta i rośliny nie są w stanie bez niej przetrwać. Samo ciało dorosłego człowieka składa się w około 70% z wody: woda pozwala nam żyć i funkcjonować. Dlatego ważne jest, aby zadbać o jej stan, tak, aby nie zatruwała nas, naszych najbliższych oraz otaczającego nas środowiska.
O zanieczyszczeniu wód mówimy wówczas, gdy jedna lub więcej substancji występuje w wodzie w stężeniu, bądź ilości, która powoduje negatywny skutek u roślin, zwierząt i ludzi. Wzrastająca ilość zanieczyszczeń obecnych w ściekach, które spływają do takich zbiorników jak stawy, jeziora, rzeki, morza, oceany czy zbiorniki retencyjne powoduje zmniejszenie dostępności zasobów wodnych. Zbiorniki wodne są w pewnym stopniu zdolne do samooczyszczania, jednak kiedy przedostaje się do nich zbyt wiele szkodliwych substancji, nie są w stanie odpowiednio służyć człowiekowi i przyrodzie.
Rodzaje i źródła zanieczyszczeń
Zanieczyszczenia obecne w wodzie pochodzą z lądu i z powietrza. Związki chemiczne uwalniające się z kominów przemysłowych czy samochodowych rur wydechowych przedostają się do atmosfery, a później opadają z powrotem na ziemię wraz z deszczem. Między innymi w ten sposób dochodzi do przedostania się substancji toksycznych do akwenów wodnych. Zanieczyszczenia mogą być też zrzucane wraz z ściekami, czy zmywane z powierzchni ziemi.
Zanieczyszczenia można podzielić na chemiczne (oleje, ropa i jej składniki, smary, benzyna, detergenty, nawozy, środki ochrony roślin czyli pestycydy, silne kwasy, zasady, krezole, fenole, sole metali ciężkich, węglowodory aromatyczne) oraz biologiczne, czyli bakterie, grzyby, wirusy, glony, pierwotniaki i ich toksyny występujące w danym zbiorniku czy cieku w nadmiernych ilościach, zaburzających jego równowagę biologiczną.
Główny powód zanieczyszczeń to:
Jaki wpływ na organizm ludzki ma zanieczyszczenie wód?
Woda to znakomity rozpuszczalnik, dlatego może wyglądać na czystą, a przy tym zawierać sporo szkodliwych substancji. W związku z tym chronią nas oczyszczalnie i stacje uzdatniania wody. Filtry w nich stosowane potrafią zatrzymać przemysłowe zanieczyszczenia. Problem w tym, że akweny wodne, z których pobierana jest woda w miastach, zawierają niekiedy szkodliwe związki chemiczne (chlor, kadm, ołów, nikiel, siarczany, azotany, fluor, mangan). Niestety nie wszystkie związki chemiczne ulegają procesom oczyszczania.
Stan wód w Polsce
Za systematyczny monitoring stanu wód powierzchniowych w Polsce odpowiedzialny jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Lektura opracowanego przez tę instytucję „Syntetycznego Raportu z klasyfikacji i oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych wykonanej za 2019 rok na podstawie danych z lat 2014 – 2019” może przyprawić o zawał serca. Rozliczne mapy ukazujące stan wód w Polsce zieją czerwienią. Stan wód w rzekach, jeziorach oraz w strefach przybrzeżnych Bałtyku, woła o pilny ratunek. Język raportu jest niełatwy do przyswojenia, jednakże warto zapoznać się z fragmentem dotyczącym rzek: „Klasyfikacja stanu ekologicznego była możliwa w 3 365 naturalnych jednolitych części wód powierzchniowych (tzw. JCWP) rzecznych. Największy udział w sklasyfikowanych naturalnych JCWP stanowią te o umiarkowanym stanie ekologicznym (63,1%). Bardzo dobry stan ekologiczny odnotowano w 10 JCWP rzecznych, dodatkowo 5,7% rzek osiągnęło dobry stan ekologiczny. Rzeki o słabym i złym stanie ekologicznym stanowią 30,9% wszystkich analizowanych JCWP rzecznych. (...) Klasyfikacja stanu chemicznego była możliwa dla 3 114 JCWP rzecznych, przy czym 88,3% JCWP osiągnęło stan chemiczny poniżej dobrego. Ocena stanu wykonana dla 4 585 rzek wykazała, iż zły stan wód odnotowano w 99,9% JCWP rzecznych”.
Ze szczegółowej analizy wnika, że najczęściej spotykane są przekroczone poziomy azotu, fosforu a także (w 99% rzek) - difenyloeterów bromowanych, czyli groźnych substancji stosowanych dla utrudnienia spalania, bardzo często dodawanych do tworzyw, w tym tekstyliów. Obecność tych związków stwierdzono nie tyle w wodzie, a w tzw. biocie czyli organizmach żyjących w środowisku wodnym polskich rzek.
Co możemy zrobić?
Możemy domagać się zmian w rolnictwie, kibicować nowoczesnym przedsiębiorstwom, aby działały bardziej ekologicznie, dokonywać bardziej starannych wyborów zakupowych oraz edukować się po to, aby zmieniać niektóre nawyki własne.
Ty też możesz wiele zrobić w życiu codziennym: