ŻYJ ZGODNIE Z ZASADAMI ZERO-WASTE!

Daj starym garnkom nowe życie, choć już niekoniecznie w kuchni

Można się założyć, że niemal w każdej kuchni zalegają gdzieś w najciemniejszym i najdalszym kącie szafki, częściowo lub kompletnie popsute naczynia i garnki. Poobijane i zapomniane lub takie które znudziły się nam i nie wiemy co z nimi zrobić. Odkładamy na wszelki wypadek, bo może jednak się przydadzą. A tymczasem zabierają cenne miejsce i czekają na lepsze czasy. To w sumie pół biedy, gorzej gdy ledwie przypalony garnek albo poobijane emaliowane naczynie z braku pomysłu odruchowo wyrzucamy do śmieci. Nie róbmy tego, bo każdemu nawet najbardziej mizernemu garnkowi możemy nadać nowe, piękne, kolorowe i przede wszystkim użyteczne życie. A do tego działamy ekologicznie 😊

Oto kilka sposobów na wykorzystanie i odrodzenie do nowego życia starych, popsutych garnków:

  • Poobijanymi sitkami i durszlakami możemy przyozdobić niejedną gołą ścianę. Taki zużyty emaliowany durszlak możemy pomalować na cudowny kolor, a następnie zamienić na przepiękny podświetlany kinkiet rodem z Maroka czy Tunezji. A starą, niepotrzebną tarkę z łatwością przerobimy na stylowy lampion lub klosz do lampy. Wystarczy do takiej tarki wsadzić żarówkę na kablu, powiesić i efekt gwarantowany! Lampy z garnków i starych sitek naprawdę wyglądają jak ze sklepu z antykami, a często dużo lepiej. Do tego kreatywnie i klimatycznie!
  • Przypalony garnek zamienimy szybko i tanio w organizer do łazienki na kosmetyki czy ręczniki. Przy pomocy sznurka, nożyczek, kleju na gorąco i ozdób jakich pełno w naszych domowych szufladach (wszelkiego rodzaju pamiątki z wakacji - kamyczki, muszelki, koraliki, wstążeczki, itp.) stworzymy coś absolutnie unikalnego. Sznurek przyklejamy na gorąco szczelnie owijając nim garnek niczym kokon. Po zastygnięciu kleju doczepiamy ozdoby i… gotowe! Garnek nie wylądował na śmietniku, a my zyskaliśmy niepowtarzalną i praktyczną ozdobę.
  • Stare garnki wykorzystajmy w ogrodzie, tarasie czy balkonie. To jeden z najbardziej popularnych pomysłów na zagospodarowanie tych z pozoru bezużytecznych przedmiotów. Kwiaty można sadzić np. w starej balii, konewce, wiadrze, czajniku lub klasycznie – w emaliowanym garnku. Sposobów jest tyle ile garnków i naczyń czyli niezliczona ilość. Przypalony garnek, jeśli tego wymaga, można odnowić poprzez pomalowanie go odpowiednią farbą a następnie posadzenie w nim kwiatów lub po prostu wstawienie doniczki. Zyskujemy w ten sposób szykowną osłonkę. Jeśli chcemy się trochę pobawić  to możemy ozdobić nasze naczynie techniką dekupażu, a następnie zabezpieczyć wodoodpornym lakierem. Nawet najbardziej licha roślinka będzie w takim naczyniu wyglądać niezwykle elegancko.
  • Jeśli w naszym odnowionym garnku chcemy bezpośrednio posadzić roślinkę, to pamiętajmy , by dno naczynia wysypać warstwą drenażu np. żwiru oraz by zapewnić w nim odpływ wody. Jeśli nasze naczynie nie ma podziurawionego ze starości dna, to koniecznie należy wywiercić w nim nowe dziurki.
  • Stare garnki – zwłaszcza te emaliowane warto wykorzystać jako wazony do kwiatów ciętych. W takim odnowionym w przemyślany sposób wazonie każdy bukiet przyciągnie uwagę  i zachwyci.